neverland
30 بهمن 1401 - 17:33

کمبود ناوگان در خطوط قطار شهری مشهد

مشهد ـ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد گفت: یکی از معضلات در خطوط قطار شهری مشهد کمبود ناوگان در خط یک است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی زمانیان وحیدی، ظهر یکشنبه در نشست خبری به کمبود ناوگان در خطوط قطار شهری به عنوان یکی از مشکلات مهم این حوزه اشاره و اظهار کرد: یکی از معضلات در قطار شهری کمبود ناوگان در خط یک است که مشاور آن را با ۱۲۰ دستگاه طراحی کرده، اما ۶۰ واگن در حال حاضر وجود دارد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری قطار شهری مشهد با بیان اینکه اتصال خط یک مشهد به گلبهار و نیز خط سه قطار شهری ایجاب می‌کند که این ۶۰ دستگاه واگن را تأمین کنیم، افزود: تعدادی از تولیدکنندگان واگن اعلام آمادگی کرده‌اند و امیدواریم سال آینده انعقاد قرارداد داشته باشیم و بعد از آن به‌تدریج ظرف مدت ۳ تا ۴ سال، واگن‌ها را تحویل بگیریم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات ما، تأمین قطعات یدکی و تجهیزات است که با توجه به تحریم‌ها به شدت محدودیت داریم اما از سال ۹۴ فرآیند مهندسی معکوس آغاز شده است، در همین رابطه با دو دانشگاه فردوسی مشهد و صنعتی شریف قرارداد همکاری بسته ایم و شرکت‌های دانش بنیان بومی و ملی نیز پای کار آمده اند.

زمانیان تاکید کرد: برای تمام قطعاتی که ساخته می‌شود تستهای استاندارد و لازم انجام و سپس تولید انبوه آن آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری قطار شهری مشهد از اورهال ۱۱ واگن خط یک قطار شهری خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تعمیرات اساسی این واگن‌ها آغاز شده و طی چند روز آینده مراسم پایان اورهال واگن یازدهم را خواهیم داشت. البته این موضوع خللی در سرویس دهی به مردم ایجاد نکرده و فاصله زمانی خطوط طبق گذشته حفظ شده است.

وی در خصوص بهای خدمات هم گفت: طبق قانون یک سوم بهای تمام شده خدمات باید توسط شهروندان و دوسوم هم توسط دولت و شهرداری به صورت سوبسید باید پرداخت شود، بهای تمام شده هر سفر با قطار شهری بدون هزینه استهلاک امسال ۷ هزار و ۸۵۰ تومان است که هزار و ۲۰۰ تومان (معادل ۱۵ درصد) توسط مسافر و ۸۵ درصد الباقی به شکل سوبسید توسط شهرداری پرداخت می‌شود و هنوز در این سال دولت از این بابت هزینه‌ای پرداخت نکرده است.

زمانیان هزینه بلیت تک سفره برای قطار شهری را در سال ۱۴۰۲، بدون تغییر و همان ۲ هزار تومان سال جاری اعلام کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1044840