neverland
25 بهمن 1401 - 12:00

۲۴ مدرسه در خوی تخریب و بازسازی کامل می شود

ارومیه - مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: در اثر زمین لرزه ۸ بهمن ماه خوی ۲۴ مدرسه در این شهرستان تخریب شده که بازسازی کامل می شوند.

علی مطهری در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: بعد از زلزله ۸ بهمن ماه ۲۴ باب مدرسه در شهرستان نیاز به تخریب و بازسازی و ۱۴ باب مدرسه با ۱۱۳ کلاس درس نیاز به تعمیرات دارند.

وی با بیان اینکه ۱۲۰ میلیارد ریال برای تعمیر، بازسازی و نوسازی مدارس روستای بدلان، شهر فیرورق و دستغیب شهرستان خوی مصوب شده است، ادامه داد: مقرر شد ۵۰ میلیارد ریال هم سازمان مدیریت و برنامه ریزی در اختیار اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان قرار دهد تا در اسرع وقت نسبت به بازسازی مدارس مناطق زلزله زده اقدام شود.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: هم اکنون اعتبار لازم برای بازسازی مدارسی که آسیب جزئی دیده‌اند به حساب آنان واریز شده تا حضور دانش آموزان بدون دغدغه در مدارس اجرایی شود.

وی اضافه کرد: برخی مدارس که آسیب بیشتری داشتند نیز از ۴۰ میلیارد تومان مصوب دولت با دستور استاندار آذربایجان غربی پنج میلیارد تومان به حساب شأن واریز شده است.

مطهری با بیان اینکه فضا سازی برای بازگشت مدارس به شرایط عادی نیز از موضوعاتی است که در خوی پیگیری می‌شود یادآور شد: براساس اعلام استاندار آذربایجان غربی همه دستگاه‌های استان، صدا و سیما و رسانه‌ها ملزم به فضاسازی در این زمینه هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی در خصوص بازگشایی مدارس در این شهرستان افزود: در شهرستان خوی مدارس بخش قطور، صفائیه و ایواوغلی حضوری است.

وی افزود: در ۶۰ باب مدارس خوی نیز اردوگاه ایجاد شده است و در ۱۹ باب مدرسه که آسیب دیدگی وجود ندارد مدارس به صورت حضوری دایر است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: در بخش فیرورق خوی به عنوان کانون اصلی زلزله خوی فعلاً مدارس به صورت غیر حضوری و در بستر شاد برگزار می‌شود، در مناطق روستایی تا ۶۰ درصد در شهر ۲۰ درصد دانش آموزان حضور دارند.

با وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در هشتم بهمن ماه در شهرستان خوی تعدادی از منازل و مدارس دچار آسیب شدند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1037605