neverland
13 آذر 1401 - 10:19

تحولات اوکراین| افشاگری مشاور سابق سیا درباره وضعیت ارتش اوکراین/ آمادگی پاریس برای ارسال تسلیحات به کی‌یف

افشاگری مشاور سابق سیا درباره وضعیت ارتش اوکراین، آمادگی پاریس برای ادامه ارسال تسلیحات به کی‌یف، مشارکت روسیه و بلاروس در مقابله با جنگ اعلام نشده غرب علیه آنها و نارضایتی زلنسکی از سقف قیمت نفت روسیه، مهمترین رویدادها پیرامون جنگ اوکراین است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یک افسر اطلاعاتی نیروهای ویژه ارتش روسیه در منطقه نظامی غربی این کشور در گفتگو با خبرگزاری نووستی اعلام کرد: نیروهای مسلح روسیه به لطف روشهای مدرن و درست رزمی، عملیات ویژه حفاظت از دونباس در اوکراین را با حداقل تلفات انجام می‌دهند.

این افسر اطلاعاتی بدون اشاره به میزان تلفات، گفت: «پیشروی نیروهای روسی همیشه با دقت بسیار زیاد، بسیار کارآمد و با کمترین تلفات همراه بوده است. روی هر نیروی نظامی حساب می شود و آنها نیز از روحیه بالا و شجاعت خاصی برخوردارند .»

وی تاکید کرد: تنها پس از شناسایی دقیق مواضع نیروهای اوکراینی، کار خمپاره‌اندازها و توپخانه آغاز شده و تنها پس از آن حمله انجام می‌شود. به لطف این تاکتیک، تلفات در میان نیروهای نظامی روسی حداقل است.

لازم به یادآوری است که اطلاعات رسمی وزارت دفاع روسیه در خصوص میزان تجهیزات نظامی از دست رفته و تلفات در میان نیروهای مسلح روسیه در جریان عملیات ویژه در اوکراین گزارش نشده است. بطور کلی، اطلاعات مربوط به تلفات نیروهای مسلح روسیه چه در زمان صلح و چه در طول عملیات ویژه در فهرست اطلاعاتی قرار دارد که راز دولتی محسوب شده و منتشر نمی شود.

روز جمعه ، میخائیل پودولیاک، مشاور دفتر رئیس جمهوری اوکراین، اعلام کرد که تلفات نیروهای نظامی اوکراینی از ماه فوریه تاکنون از 10 تا 13 هزار نفر بوده است.

با این حال، پیش از این، رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، در یک پیام ویدئویی فاش کرده بود که بیش از 100 هزار نظامی اوکراینی از آغاز جنگ تاکنون کشته شدند. بعداً این بخش از سخنان رئیس کمیسیون اروپا حذف شد.

در اوایل ماه نوامبر، ژنرال ارتش سرگئی سوروویکین، فرمانده گروه مشترک نیروهای روسیه در منطقه عملیات ویژه در اوکراین یادآور شد که نیروهای مسلح اوکراین تنها در ماه اکتبر بیش از 12 هزار نفر را از دست دادند. پیش از این، این مقام نظامی روس گزارش داد که تلفات طرف اوکراینی از 600 تا 1000 نفر در روز متغیر است، در حالی که ارتش روسیه به منظور به حداقل رساندن تلفات در بین نظامیان و غیرنظامیان عملیات پیشروی خود را با دقت بسیار زیاد و بدون عجله انجام میدهد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و هشتاد و چهارم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

اعلام هشدار حمله هوایی در چندین منطقه اوکراین 

شب گذشته، شنبه در چندین منطقه از خاک اوکراین آژیر هشدار حملات هوایی به صدا درآمد.
آژیر حمله هوایی در  مناطق پولتاوسکی، سومی، خارکوف و دنپروپتروفسک به صدا در آمدند.

همچنین از اعلام هشدار هوایی در شهر زاپروژیا که تحت کنترل شبه نظامیان اوکراینی است، گزارش شده است.

بعدازظهر روز شنبه، هشدار حمله هوایی در شهر کی‌یف نیز اعلام شد. وقوع انفجارهایی در منطقه دنپروپتروفسک  هم گزارش شد.

زلنسکی جهت‌گیری دونتسک را "دردناک ترین" منطقه برای نیروهای مسلح اوکراین نامید

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته، شنبه اعلام کرد که طبق اطلاعات فرماندهان ارتش، اکنون نیز مانند گذشته، جبهه نبرد دونتسک، داغ ترین و دردناک ترین جهت گیری برای نیروهای نظامی این کشور است. 

پیش از این، روز جمعه، یک افسر نیروهای مردمی لوهانسک، اطلاعاتی را فاش کرد که بر اساس آن نیروهای ملی گرای اوکراینی آماده تخلیه پست فرماندهی در شهر آرتمیوفسک هستند. وی  افزود که فرماندهان اوکراینی به طور جدی نگران فقدان دستور مقامات بالا برای خروج از این شهر هستند.

کمیسیون اروپا از یک دوره انتقالی برای اجرای  سقف قیمت نفت روسیه خبر داد

اجرای سقف قیمت نفت روسیه نیازمند یک دوره انتقالی مشخص است. این موضوع در بیانیه کمیسیون اروپا که شب گذشته، شنبه، منتشر شده، اعلام شده است.

در این بیانیه آمده است: «برای اجرای سقف قیمت یک دوره انتقال آرام پیش بینی شده است. این قانون برای نفت خریداری شده بیش از قیمت نهایی و بارگیری در کشتی ها قبل از 5 دسامبر و تخلیه قبل از 19 ژانویه 2023 اعمال نخواهد شد. در عین حال، مکانیسم محدود کردن سقف قیمت هر دو ماه یکبار ارزیابی و با نرخ 5 درصد کمتر از میانگین قیمت بازار برای فرآورده‌های نفتی روسیه تعیین می‌شود.»

همچنین در این سند تصریح شده که اگر کشتی با پرچم کشور ثالث حامل نفت بالاتر از سقف قیمت باشد، اپراتورهای اتحادیه اروپا آن را از بیمه، تامین مالی و خدمات این کشتی به مدت 90 روز پس از تخلیه محموله منع خواهند کرد.

روز جمعه، کشورهای گروه 7 و استرالیا بر سر سقف قیمت نفت روسیه 60 دلار در هر بشکه توافق کردند. سیاست جدید از روز دوشنبه 5 دسامبر (14 آذر ماه )اجرایی می شود. در همان روز، کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز بر سر سقف قیمت منابع انرژی روسیه به توافق رسیدند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز گذشته، شنبه اعلام کرد که مقامات مسکو تعیین سقف قیمت برای نفت صادراتی روسیه را به رسمیت نمی شناسند. نحوه ساماندهی اقدامات در این راستا متعاقبا و پس از تجزیه و تحلیل شرایط اعلام خواهد شد.

نارضایتی زلنسکی از سطح سقف قیمت نفت روسیه که توسط غرب تعیین شده 

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین روز شنبه اعلام کرد که  تصمیم کشورهای غربی برای تعیین سقف قیمت نفت روسیه به 60 دلار در هر بشکه جدی نیست.

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: در جهان متأسفانه بدون تصمیم گیری جدی بحث محدود کردن قیمت صادرات نفت روسیه به پایان رسید. از این گذشته ، نمی توان تصمیم جدی برای ایجاد محدودیتی که برای بودجه روسیه کاملاً راحت است نامید.

زلنسکی همچنین افزود که موضع گیری ضعیف اتحادیه اروپا در نهایت استفاده از «ابزارهای قوی‌تر» برای تأثیرگذاری بر اقدامات روسیه را اجباری خواهد کرد.

وزیر خارجه مجارستان: سقف قیمت نفت روسیه به اقتصاد اتحادیه اروپا آسیب می رساند

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان روز شنبه تصمیم کشورهای G7 و استرالیا برای تعیین سقف قیمت برای منابع انرژی روسیه به میزان 60 دلار در هر بشکه را ارزیابی کرده و یادآور شد که تعیین سقف قیمت نفت روسیه بیشترین آسیب را به اقتصاد اروپا وارد خواهد کرد. 

این دیپلمات مجارستانی گفت: اتحادیه اروپا سقفی برای قیمت نفت در نظر می‌گیرد. با این حال، زمان آن فرا رسیده که بروکسل متوجه شود که این اقدامات و اقدامات مشابه دیگر، بیشترین آسیب را به اقتصاد خود کشورهای اروپایی وارد می کند. افزایش تعداد حامل های انرژی ضروری است، زیرا این امر قیمت ها را کاهش خواهد داد.

سییارتو تاکید کرد که در چارچوب مذاکرات بر سر حداکثر قیمت طلای سیاه روسیه، بوداپست موفق شد از منافع خود دفاع کند.

لوکاشنکو: نه روسیه و نه بلاروس خواهان درگیری نبوده و نیستند

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس روز شنبه در دیدار با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که نه مینسک و نه مسکو خواهان درگیری نظامی نبوده و نیستند.

لوکاشنکا گفت:  در حالی که کی‌یف حتی از زمان ریاست جمهوری پیتر پروشنکو، خود را برای درگیری آماده می کرد. ما هیچ چیزی را پنهان نکردیم، ما با صراحت مواضع خود را اعلام کردیم. نه شما و نه ما جنگ نمی خواستیم و آن را نمی خواهیم، ولی شرایط بوجود آمده مسکو را مجبور به اقدام کرد. 

رهبر بلاروس سخنان پروشنکو، رئیس جمهور سابق اوکراین را به یاد آورد که اعتراف کرده بود که توافقنامه مینسک در واقع برای خرید زمان و تقویت ارتش اوکراین با حمایت ناتو مورد نیاز است.

روز  شنبه،  سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه وارد مینسک شد. وی پیش از این با ویکتور خرنین، همتای بلاروسی خود نیز گفتگو کرد. 

لوکاشنکو: نظامیان بلاروس و روسیه به عنوان یک ارتش واحد آموزش می بینند 

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس اعلام کرد که نیروهای نظامی روسیه و بلاروس در یک گروه نظامی مشترک و به عنوان یک ارتش واحد آموزش می بینند.

وی گفت: ما به عنوان یک گروه واحد، یک ارتش واحد، در حال آماده سازی نیروهای نظامی خود هستیم. همه اطرافیان هم در مورد آن می دانند و ما آن را پنهان نکردیم. در دنیای مدرن پنهان کردن مسائل غیرممکن است.

لوکاشنکو افزود: در حال حاضر مقامات بلاروس آمادگی کشورهای اروپایی برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه در اطراف اوکراین را مشاهده نمی کنند. اگر آنها می خواهند که ما در منطقه با آرامش زندگی کنیم، صرف نظر از اینکه از آن سوی اقیانوس چه دستوری به آنها داده شده، روسیه و بلاروس هر دو برای این کار آماده هستند و انسانی مذاکره می کنند.

روسیه و بلاروس پروتکلی را برای تضمین امنیت منطقه امضا کردند

وزرای دفاع روسیه و بلاروس پروتکلی را بین دو کشور درباره اصلاح توافقنامه تامین مشترک امنیت منطقه ای در حوزه نظامی امضا کردند.

این مسئله شب گذشته توسط والری ریوینکو، رئیس بخش همکاری های نظامی بین المللی و مشاور وزیر دفاع بلاروس اعلام شد. وی گفت: وزارت دفاع جمهوری بلاروس و وزارت دفاع فدراسیون روسیه پروتکلی در خصوص اصلاح توافقنامه دوجانبه در مورد تامین مشترک امنیت منطقه در حوزه نظامی مربوط به تاریخ 19 دسامبر 1997 را امضا کردند.

امضای این سند در جریان نشست وزرای دفاع دو کشور در مینسک صورت گرفت. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز شنبه به مینسک سفر کرد. وی با ویکتور خرنین، وزیر  دفاع بلاروس و  الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور  دیدار و گفتگو کرد. 

تاکید وزیر دفاع روسیه بر  اهمیت مشارکت با بلاروس در شرایط جنگ اعلام نشده غرب 

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه بر اهمیت مشارکت با مینسک به ویژه در پس زمینه جنگ اعلام نشده غرب علیه روسیه و بلاروس تاکید کرد. وی این موضوع را روز شنبهدر گفتگو با ویکتور خرنین، وزیر دفاع بلاروس بیان کرد.

شویگو گفت: بلاروس همواره شریک قابل اعتماد ما بوده و هست. و  امروز در مواجهه با فشار بی‌سابقه غرب و جنگ اعلام‌نشده علیه کشورهای ما، این مسئله به‌ویژه دارای اهمیت بسیار زیادی است.

این مقام نظامی روس همچنین از عزم راسخ بلاروس برای مقاومت در برابر خط مشی خصمانه آمریکا و متحدانش و همچنین آمادگی برای تضمین امنیت کشور متحد قدردانی کرد.

شویگو یادآور شد: در حال حاضر بر اساس تصمیم روسای جمهور دو کشور، اقداماتی در خاک بلاروس برای هماهنگی رزمی تشکیلات و یگان‌های نظامی روسیه و بلاروس و واحدهای نظامی منتسب به گروه‌های منطقه‌ای در حال انجام است.

گروسی خروج تسلیحات نظامی از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا  را بخشی از توافق برای حفاظت از آن خواند

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه اعلام کرد که خروج تسلیحات نظامی از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا بخشی از توافقنامه در نظر گرفته بین کی‌یف و مسکو برای حفاظت از این تاسیسات خواهد شد. به گفته وی، خروج تسلیحات از نیروگاه همان چیزی است که اوکراینی ها خواستار آن هستند که از دیدگاه آنها قابل درک است. و در هر صورت، این بخشی از توافق کلی بین دو طرف خواهد بود.

به گفته وی، مسکو مخالف توافق و اصل حفاظت از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا نیست. رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: دو طرف توافق کردند که این نیروگاه نباید گلوله باران شود و از محوطه آن نیز نباید به خارج شلیک شود.

روز جمعه، گروسی گفت که به لطف اقدامات کارمندان این سازمان، توافق بین مسکو و کی‌یف در مورد ایجاد منطقه امن در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا روز به روز قابل قبول تر می شود. وی یادآور شد که انتظار دارد در آینده نزدیک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ولادیمیر زلنسکی رهبر اوکراین دیدار کند.

ماکرون از آمادگی فرانسه برای ارسال تسلیحات مضاعف به کی‌یف خبر داد

امانوئل ماکرون، رهبر فرانسه روز شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که پاریس  قصد دارد تسلیحات اضافی در اختیار نیروهای مسلح اوکراین قرار دهد.

وی گفت: ما تسلیحات بیشتری به اوکراین خواهیم داد. چگونه؟ سازندگان ما در اسرع وقت سلاح تولید خواهند کرد... گاهی اوقات ما سلاح های ارسالی به کشورهایی که نیازی به آنها ندارند را باز می گردانیم و همچنین برنامه های مشترکی نیز با همراهی سایر کشورها انجام می دهیم.

ماکرون افزود: فرانسه با وجود تمایل به ادامه حمایت از نیروهای مسلح اوکراین، هرگز به سمت تضعیف ارتش خود برای کمک به کی‌یف نخواهد رفت. ما همچنین هرگز  تسلیحاتی که در نتیجه استفاده از آنها برای حملات به خاک روسیه، ما را به یک طرف درگیری تبدیل کند به کی‌یف نخواهیم داد.
رئیس جمهوری فرانسه گفت: ما به بهترین شکل ممکن به حمایت از اوکراین ادامه می دهیم، البته با رعایت این دو محدودیت.

مشاور سابق سیا: اوکراین ممکن است کل کرانه جنوبی و چپ رود دنپر را از دست بدهد

جیمز ریکاردز، مشاور سابق سیا پیش بینی کرد که تلفات نیروهای مسلح اوکراین و مشکلات مربوط به تامین تسلیحات غربی به کی‌یف منجر به این واقعیت خواهد شد که با پایان درگیری، قلمرو تحت کنترل این کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته و اوکراین کرانه جنوبی و شرقی رود دنپر را از دست خواهد داد. وی در تفسیری نوشت: «اوکراین به یک کشور تکه تکه تبدیل خواهد شد و احتمالا تنها منطقه بین کی‌یف و لووف را تحت کنترل خواهد داشت.»

به گفته وی، طرف اوکراینی متحمل خسارات سنگینی شده و کمک نظامی غرب هیچ سودی به همراه نخواهد داشت، زیرا ارتش نیروهای مسلح اوکراین آموزش ضعیفی دارد. علاوه بر این، مشکلاتی در تدارکات برای انتقال تسلیحات به خط مقدم جبهه نیز وجود دارد.

ریکاردز همچنین یادآور شد که بر اساس اطلاعات رسمی کاخ سفید، اتحادیه اروپا و ناتو، «اوضاع در جبهه نبرد با روسیه نسبتاً خوب پیش می‌رود»، ولی در واقع «وضعیت در میدان نبرد تقریباً کاملاً در تضاد با روایت غربی است.»

این کارشناس آمریکایی همچنین به تأثیر ضعیف تحریم های غرب علیه روسیه و در عین حال اثر مخرب برای کشورهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده اشاره کرد. وی افزود: «تحریم‌ها تأثیر چندانی بر اقتصاد روسیه نداشته است. اما تاثیر آن بر اروپا و ایالات متحده ویرانگر بوده است، از جمله کمبود انرژی، تورم و اختلال در زنجیره تامین. این تأثیرات باقی خواهند ماند و منجر به رکود جدی در اتحادیه اروپا و ایالات متحده در نیمه اول سال 2023 خواهد شد.»

دیپلمات روس از آمادگی کشورش برای جایگزینی کامل غلات اوکراینی خبر داد

آلیگ اوزروف، نماینده تام الاختیار وزارت امور خارجه و رئیس دبیرخانه مجمع مشارکت روسیه و آفریقا روز شنبه در مصاحبه با مجله هفته نیوز اعلام کرد که روسیه آماده است تا به کشورهایی که بیشترین نیاز را دارند، غلات را بصورت رایگان ارسال کند و همچنین به طور کامل غلات اوکراین را برای همه کشورهای علاقه مند جایگزین کند.

وی تصریح کرد: روسیه می تواند 500 هزار تن غلات را به صورت رایگان به نیازمندترین کشورها عرضه کند. علاوه بر این، در ازای دریافت غلات از اوکراین، مسکو آماده ارائه غلات با قیمت های قابل قبول برای همه طرف ها است.

این دیپلمات افزود: «رهبری روسیه توسعه روابط با قاره آفریقا را یک وظیفه راهبردی سیاست خارجی می داند.»

به گفته وی، روسیه آماده انجام تعهدات خود در زمینه هایی مانند صادرات محصولات کشاورزی، کود، حامل های انرژی و سایر کالاهای ضروری است.

لازم به یادآوری است، روسیه و اوکراین تقریباً یک سوم صادرات گندم و جو جهان را به خود اختصاص می دهند که برای حفظ امنیت غذایی در سراسر جهان از جمله آفریقا حیاتی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896169